Connect with us

Facbook Icon Button Twitter Icon Button Phone Icon Button
Football field at night with lights on in the background and the words high school football scoreboard.

Playoff high school football scores Friday October 30th


NSAA State Playoff Football Scores - Friday, October 30th 

Class A=

Second Round=

Bellevue West 45, Lincoln Southwest 13

Elkhorn South 44, Fremont 0

Grand Island 45, Omaha Westside 3

Kearney 30, Gretna 28

Lincoln East 42, North Platte 0

Lincoln Southeast 31, Columbus 7

Millard South 21, Millard West 7

Omaha Creighton Prep 28, Millard North 17

Class B=

First Round=

Aurora 54, Scottsbluff 3

Bennington 52, Seward 26

Elkhorn 53, Omaha Gross Catholic 7

Grand Island Northwest 27, Omaha Skutt Catholic 20

Hastings 47, Omaha Roncalli 21

Norris 35, Beatrice 27

Plattsmouth 13, McCook 9

Waverly 42, Blair 8

Class C1=

First Round=

Adams Central 31, Wayne 13

Ashland-Greenwood 24, Logan View-Scribner-Snyder 7

Auburn 37, Battle Creek 15

Kearney Catholic 41, Chadron 0

Lincoln Christian 27, Gothenburg 24, OT

Pierce 42, West Point-Beemer 21

St. Paul 48, Cozad 0

Wahoo 34, Mitchell 14

Class C2=

First Round=

Aquinas 27, Norfolk Catholic 10

Archbishop Bergan 55, Lincoln Lutheran 15

Hartington Cedar Catholic 21, Bridgeport 0

Oakland-Craig 44, Crofton 14

Ord 38, Bishop Neumann 14

Sutton 30, North Platte St. Patrick's 6

Wilber-Clatonia 46, Grand Island Central Catholic 33

Yutan 57, Centura 12

Class D1=

Second Round=

Burwell 50, Howells/Dodge 14

Cross County 54, Cambridge 16

Dundy County-Stratton 48, Nebraska City Lourdes 30

Elm Creek 24, Nebraska Christian 22

Neligh-Oakdale 72, Hi-Line 50

Stanton 56, Arcadia-Loup City 14

Tri County 40, Laurel-Concord/Coleridge 12

Weeping Water 36, Lutheran High Northeast 32

Class D2=

Second Round=

Bruning-Davenport/Shickley 50, Ansley-Litchfield 28

Central Valley 79, Medicine Valley 42

Falls City Sacred Heart 54, Creighton 28

Kenesaw 64, Allen 20

Osceola 50, Humphrey St. Francis 46

Pleasanton 46, Wynot 30

Sandhills/Thedford 60, Loomis 16

St. Mary's 34, Bloomfield 24

Class D6=

First Round=

Arthur County 55, Pawnee City 8

Cody-Kilgore 30, Stuart 0

Creek Valley 40, Spalding Academy 16

McCool Junction 83, Parkview Christian 24

Paxton 44, Sumner-Eddyville-Miller 38

Potter-Dix 66, Wallace 34

Red Cloud 50, Dorchester 36

Sterling 54, Southwest 6